Objavljen konačni izvještaj nizozemske istražne komisije: MH17 srušen je iznad istočne Ukrajine BUK raketom
Danas je objavljen konačni izvještaj nizozemske istrage po pitanju rušenje malezijskog putničkog zrakoplova MH17 iznad istočne Ukrajine. Kako su pojedini izvori i spekulirali ovih dana, konačni izvještaj navodi kako je zrakoplov srušen BUK raketom.
U izvještaju se nadalje ističe kako nisu uspjeli utvrditi tko je držao kontrolu nad lokacijom od kuda je ispaljena BUK raketa.
Izvještaj nema ovlasti reći tko je ispalio raketu na zrakoplov u srpnju 2014., što znači da konačni krivac još nije utvrđen, mada detalji ovog izvještaja upućuju na to da su raketu ispalili pobunjenici jer su oni raspolagali s takvim sustavom - no, ni to još nije posve potvrđeno jer uvijek postoji mogućnost da je i druga strana mogla raspolagati s takvim oružjem.
Predsjednik nizozemske istražne komisije, Tjibbe Joustra, istaknuo je kako je Kijev trebao zatvoriti zračni prostor za putničke zrakoplove iznad istočne Ukrajine jer je postojala opasnost da bi se mogla desiti upravo ovakva tragedija. No, to nije učinjeno i rutom na kojoj je srušen MH17 letjelo je još 160 različitih putničkih zrakoplova. Zračni prostor zatvoren je tek nakon rušenja MH17 zrakoplova.
Podsjetimo, u ovoj tragediji poginulo je ukupno 298 putnika i članova posade, a incident je znatno zaoštrio odnose između Rusije i Zapada koji je nakon rušenja MH17 uveo Rusiji sankcije.
Je li ovo kraj sage o MH17 tragediji? Vjerojatno nije. Nakon objave ovog izvještaja ponovno će se Rusiju optužiti (jer je pomagala pobunjenike) za rušenje zrakoplova, dok će Rusija tvrditi kako ona s time nema veze te kako izvještaj ne otkriva tko je pravi počinitelj. Nadalje, Moskva već ističe kako nizozemski istražitelji nisu uzeli u obzir ruske podatke.
Hoće li pokušati osporiti zaključak izvještaja? Možda hoće, no jedna je stvar sigurna, cijela priča oko rušenja MH17 već je davno prerasla u veliki politički konflikt dok bi pravu odgovornost zapravo trebale snositi sve strane, uključujući i one koje su omogućile da dođe do rata na istoku Ukrajine.
Srećom, oružani sukobi na istoku Ukrajine su zadnjih mjeseci utihnuli i situacija se polako normalizira, mada je pitanje kako će završiti i što će u konačnici biti s Ukrajinom i njezinim teritorijalnim integritetom.
advance.hr
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar